Ekonomi

ABD Enerji Bakanlığı yerli zenginleştirilmiş uranyum arıyor

ABD Enerji Bakanlığı yerli tedarikçilerden 2.7 milyar dolara kadar zenginleştirilmiş uranyum satın almayı planladığını açıkladı. Bu hamle, Rus ithalatına bağımlılığı azaltmaya ve Amerikan nükleer yakıt tedarik zincirini güçlendirmeye yönelik daha geniş bir stratejinin parçasıdır.

Bu girişimin finansmanı, Başkan Joe Biden tarafından Mayıs ayında imzalanan ve Rusya’dan zenginleştirilmiş uranyum ithalatının yasaklanmasını da içeren yasadan geliyor. Yasak, Rusya’nın Ukrayna’daki askeri eylemlerine karşı bir yaptırım niteliği taşıyor. Tarihsel olarak Rusya, ABD nükleer reaktörlerinde kullanılan yakıtın yaklaşık %24’ünü oluşturan zenginleştirilmiş uranyumun önde gelen tedarikçisi olmuştur.

Bu değişimi kolaylaştırmak için Enerji Bakanlığı, mevcut fonlara bağlı olarak, her biri potansiyel olarak on yıla yayılan iki veya daha fazla sözleşme yapmayı planlamaktadır. Bu sözleşmeler ya yeni zenginleştirme tesisleri kuran ya da mevcut tesislerin kapasitesini artıran projelere verilebilir.

Centrus Energy Corp. (NYSE:LEU) ve New Mexico’da faaliyet gösteren ve İngiliz, Hollandalı ve Alman ortaklı Urenco gibi şirketler bu fırsattan faydalanabilir. İlgilenen tarafların tekliflerini sunmak için 26 Ağustos’a kadar süreleri var.

ABD Enerji Bakanı Jennifer Granholm bu girişimin önemini vurgulayarak şunları söyledi: “DOE, ulusal güvenliğimizi güçlendirmek ve yerli nükleer endüstrimizi büyütmek için kritik önem taşıyan uranyum zenginleştirme kapasitesinin ABD’de yeniden başlatılmasına yardımcı oluyor.”

Centrus sözcüsü Lindsey Geisler ise şirketin katılma niyetini dile getirerek şunları söyledi: “Bu teklif talebi, Amerika’nın nükleer yakıt tedarik zincirini Amerikan işçileri tarafından üretilen Amerikan teknolojisiyle yeniden kurma yolunda kritik bir adımdır. Tam da bunu yapmak için cazip ve rekabetçi bir teklif sunmayı dört gözle bekliyoruz.”

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

gurgentepe-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu