Ekonomi

Avustralya’nın önde gelen bankaları RBA’nın nakit faiz artırımı beklentisiyle ipotek faizlerini artırdı

ANZ, ING ve Macquarie’nin de aralarında bulunduğu büyük Avustralya bankaları, Avustralya Merkez Bankası’nın (RBA) 25 baz puanlık nakit faiz artırımı beklentisiyle ipotek faiz oranlarını artırdı. Son ekonomik göstergelere bağlı olarak nakit faiz oranının %4,35’e yükseleceği tahmin ediliyor.

ANZ, sabit ipotek oranlarını %0,35’e kadar artırarak Eylül ayındaki kesintisini tersine çevirdi. Bu hamle bankanın sabit ipotek oranlarını önemli ölçüde değiştiriyor ve ANZ’yi dört büyük bankanın ilan ettiği en düşük sabit oranlar arasında en az rekabetçi olanlardan biri olarak konumlandırıyor.

ING, Ağustos ayındaki oran düşüşünü, faiz oranlarını %0,4’e kadar artırarak tersine çevirdi. Banka hem yeni müşteri değişken hem de sabit konut kredisi faiz oranlarını artırdı.

Macquarie Bank da beklenen nakit faiz artışına %0,36’ya varan faiz artışıyla karşılık verdi. Banka altı aylık kârını 1,4 milyar dolar olarak açıklasa da hisse fiyatlarındaki yüzde 0,74’lük düşüş yatırımcılarda hayal kırıklığı yarattı. Macquarie ayrıca Temel Sahip Mesleğini ve Temel Yatırım oranlarını da ayarladı.

Bu artışlara rağmen bazı küçük kredi kuruluşları faiz oranlarını düşürüyor. Bendigo Bank Tam Ev Kredisi teklifinde oranları düşürürken, ME Bank Üye Paketi Esnek Ev Kredilerinde oranları düşürdü. Bu arada AMP Bank değişken konut kredisi tekliflerini ve Profesyonel Paket oranlarını değiştirirken, RACQ Bank da Fair Dinkum Konut Kredisi oranlarını artırdı.

Bu değişiklikler, ABS bilgilerinin sabit faiz tercihinde keskin bir düşüş göstererek Temmuz 2021’deki %46’dan Eylül’de sadece %4’e düştüğünü göstermesiyle ortaya çıktı.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

arpacay-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu