Haber

Bekir Bozdağ’dan Seçim Güvenliği Açıklaması: ‘Hile Yapılmaz’

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, seçim güvenliğine ilişkin, “Seçim Kanunu’na göre seçimlerde hile yapmak, hurdaya çıkmak fiilen mümkün değil” dedi.

‘Seçim Yasasını bilmiyorlar’

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, TBMM’de bir grup gazetecinin sorularını yanıtladı.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) Türkiye’nin en güvenli kurumlarından biri olduğunu ve bugüne kadar birçok seçimi başarıyla yönettiğini belirten Bozdağ, bunun hem uluslararası gözlemciler hem de Türk seçmeni ve Türk siyasi partileri tarafından takdir edildiğini söyledi.

“Sandıkta her partinin temsilcisi var”

Bozdağ, sandıkta her partiden temsilci bulunduğuna işaret ederek, ‘ Sayım, listeleme, tasnif, tutanak ve imza işlemleri siyasi parti temsilcileri ile birlikte yapılır. Aynı durum ilçe seçim kuruluna sunulması için de geçerlidir. İlçe seçim kurulunda tutanakların birleştirilmesi ve YSK genel merkezine gönderilmesi de siyasi partilerin temsilcileri tarafından yapılıyor. Daha sonra YSK’da bunlar siyasi parti temsilcilerinin önünde ve onların katılımıyla yapılıyor. Burada da temsilciler var. Ayrıca YSK, seçim sürecinde aldığı tüm bilgileri siyasi partilere veriyor. Herkesin her sandıktan kaç oy aldığını gösteren ıslak imzalı tutanakları var.dedi.

“YSK’ye yönelik saldırılar haksızdır”

Adalet Bakanı Bozdağ, kamuoyunda seçimleri YSK’nın yaptığı yönünde bir algı oluştuğunu belirterek, şunları söyledi:

Dolayısıyla ‘hile, çöp, burada her şey olabilir’ algısı oluşturmaya çalışıyorlar. Seçim Kanunu’na göre hile yapmak, seçim sürecini çöpe atmak fiilen mümkün değildir. Bir sandık düşünün, başında AK Parti, CHP, HDP, İYİ Parti ve MHP sandık üyeleri ve iki kamu görevlisi var. Türkiye’de 200 binin üzerinde sandık olduğu varsayıldığında, tüm sandıklarda hile yapmak için CHP, HDP, İYİ Parti, AK Parti ve MHP’den tüm sandık meclis üyeleri ile iki kamu görevlisinin ortak mutabakatı gerekiyor. Bırakın Türkiye’de 200 bin sandıkta böyle bir anlaşmayı, tek sandıkta bile bunu fiilen yapmak mümkün mü? Milyonlarca tanık da olacak. Tüm bunlara tanık olurken bir yolsuzluk, bir aldatmaca ortadan kaldırılabilir mi? Dolayısıyla Seçim Kanunu’na göre seçimlerde hile ve hurdacılık yapmak fiilen mümkün değildir. Bu ‘mümkün’ diyenler ya Seçim Kanunu’nu bilmiyor ya da şimdiden seçim yenilgisini bahane edecek bir altyapı kuruyor. Seçim Kurulu’na yönelik saldırılar büyük bir haksızlıktır. Çünkü Sayın Kılıçdaroğlu YSK’lıların nasıl seçildiğini bilmiyor.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu