Haber

Belgesel yönetmeni Sibel Tekin Meclis gündeminde

Belgesel yönetmeni ve gazeteci Sibel Tekin’in geçtiğimiz hafta tutuklanıp tutuklanması TBMM gündemine getirildi. HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a, “Mesleki faaliyetlerin suç olarak nitelendirilerek hak ihlallerine karşı Bakanlığınız tarafından herhangi bir adım atılacak mı?” diye sordu.

BOZDAĞ’A SORULAR…

Tutuklu yönetmen ve gazeteci Sibel Tekin, Tekel Grevi, Gezi Hareketi, 10 Ekim Ankara Katliamı gibi binlerce toplumsal olay ve eylemi kamerasına kaydetti, çok sayıda belgesel hazırladı. Tekin, Ankaralılar tarafından “şehrin hafızası” olarak da anılır. HDP Milletvekili Ayşe Acar Başaran, Tekin’in mesleki faaliyetlerinden dolayı tutuklandığını belirterek, Bozdağ’a “Kaç basın çalışanı gözaltında” sorusunu sordu. Başaran, Bozdağ’a şu soruları sorarak yanıtlamasını istedi:

– Yol üzerindeki polis karakolunda ve bekçilerin bulunduğu otobüste ihbarla gözaltına alınan belgesel yönetmeni Sibel Tekin’in “örgüt üyeliği” iddiasıyla gözaltına alındığına dair delil var mı? çekim sırasında çekilen görüntülerde var mıydı?

– 2007’den beri akademide belgesel sinema dersi veren Tekin’e belgesel çekmek için kimden ve kimden talimat aldığı sorulduğu doğru mu?

– Cezaevi yönetiminin Tekin’e “Tercihen seni nereye bırakalım senin örgütün yazmıyor diye” dediği doğru mu?

-Hata teşkil edecek bir faaliyet yokken bir belgesel yönetmeninin sadece belgesel faaliyetlerinden dolayı tutuklanması basın özgürlüğünü kriminalize etmek değil midir?

– Diyarbakır’da geçtiğimiz aylarda tutuklanan gazetecilerin ardından iddianame neden hala hazırlanmadı?

– Son beş yılda Türkiye’de kaç basın çalışanı gözaltına alındı? Kaç basın çalışanı tutuklu?

– Bakanlığınız mesleki faaliyetlerin kabahat ve hak ihlali sayılmasına engel olacak adımlar atacak mı? (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu