Ekonomi

Berkshire BYD’deki hisselerini azalttı, 39,8 milyon dolar değerinde hisse sattı

Warren Buffett’ın Berkshire Hathaway’i Çinli elektrikli araç üreticisi BYD’deki yatırımını 1.3 milyon hisse satarak azalttı. Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası’nda gerçekleşen işlem 310,5 milyon HK$, yani yaklaşık 39,8 milyon $ tutarında gerçekleşti. Pazar günü gerçekleştirilen satış, bugün açıklanan son borsa dosyasına göre Berkshire Hathaway’in BYD’nin ihraç edilen H-hisselerindeki payını %7,02’den %6,90’a düşürdü.

Shenzhen Borsası’nda SZ:002594 koduyla işlem gören BYD, Berkshire Hathaway’i birkaç yıldır önemli bir yatırımcı olarak görüyor. Amerika Birleşik Devletleri merkezli ve ünlü yatırımcı Buffett tarafından yönetilen çok uluslu holding, yatırım stratejisinin bir parçası olarak çeşitli şirketlerdeki varlıklarını periyodik olarak ayarladı.

Berkshire’ın yatırım portföyündeki ayarlama, BYD’nin sadece Çin’de değil küresel ölçekte de sektörün en önemli oyuncularından biri olduğu elektrikli araçlara olan ilginin arttığı bir döneme denk geliyor. Şirket, 20 Mart 2024 itibariyle İtalya’nın Milano kentindeki bir showroom da dahil olmak üzere çeşitli ülkelerdeki BYD araçlarının varlığının da gösterdiği gibi, erişim alanını genişletiyor ve uluslararası pazarlarda görünür bir varlığa sahip.

İşlemin ayrıntıları, BYD’nin H-hisselerinin işlem gördüğü Hong Kong borsasına yapılan zorunlu bir dosyalama yoluyla kamuoyuna duyuruldu. Bu tür açıklamalar piyasa işlemlerinin rutin bir parçasıdır ve halka açık şirketlerdeki önemli hissedarların hareketlerine ilişkin şeffaflık sağlar.

Şu an itibariyle Berkshire Hathaway’in BYD’deki hisselerini azaltmasının etkileri piyasada henüz tam olarak gözlemlenebilmiş değil.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu