Ekonomi

BoE faiz indirimi beklentileri Ağustos’a kayıyor

Aralarında Goldman Sachs, Barclays ve Morgan Stanley (NYSE:MS)’in de bulunduğu büyük aracı kurumlar, İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) para politikasına ilişkin beklentilerini revize ederek Haziran ayında bir faiz indiriminin artık daha az olası göründüğünü belirttiler. Tahminlerdeki bu değişim, İngiliz enflasyonunda beklenenden daha küçük bir düşüş gösteren yeni enflasyon verilerinin hemen ardından geldi.

Birleşik Krallık Ulusal İstatistik Ofisi bugün, tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) Nisan ayına kadar olan 12 aylık dönemde %2,3 oranında arttığını bildirdi. Bu artış, Mart ayında gözlenen %3,2’lik artıştan önemli ölçüde daha düşük ve Temmuz 2021’den bu yana en düşük enflasyon oranına işaret ediyor. Bununla birlikte, BoE ve ekonomistler, merkez bankasının %2’lik hedefinin hemen üzerinde olan %2,1’e daha önemli bir düşüş öngörmüştü. Bu beklenti kısmen Nisan ayında hane halkı enerji tarifelerinde yapılan önemli bir indirime dayanıyordu.

Goldman Sachs şimdi tahminlerini değiştirerek BoE’nin faiz oranlarını Ağustos ayından itibaren düşürmeye başlayacağını ve daha önceki Haziran başlangıcı tahminini terk ettiğini öne sürdü. Aracı kurum ayrıca BoE’nin bu yıl iki faiz indirimi yapacağını ve daha önce öngörülen üç faiz indiriminden bir düşüş olacağını tahmin ediyor.

Aralarında Sven Jari Stehn’in de bulunduğu Goldman Sachs ekonomistleri, “Daha güçlü gelen fiyat ve ücret verileri göz önüne alındığında, artık Haziran ayında bir banka faizi indirimi beklemiyoruz” dedi. Bu açıklama, geçen hafta İngiliz ücretlerinde beklenmedik bir artış olduğunu gösteren verilerin ardından geldi. Ancak diğer istatistikler, işgücü piyasasının enflasyonist baskısında potansiyel bir soğumaya işaret ediyordu.

Barclays de Haziran ayında faiz indirimi beklentisini geri çekerek bu düşünceyi yineledi. Banka, 2024 yılında toplam 75 baz puanlık üç faiz indirimi öngörüsünü koruyor, ancak bu tahminin haftanın ilerleyen günlerinde beklenen İngiltere faaliyet verilerine bağlı olarak gözden geçirilebileceğini belirtiyor.

Ayrıca Barclays, BoE’nin enflasyonist baskının kritik bir ölçütü olarak gördüğü hizmet enflasyonunun sürekliliğine ilişkin endişelerini dile getirdi. Barclays ekonomistleri şu yorumda bulundu: “Kaçırılan enflasyonun kapsamı ve geniş doğası göz önüne alındığında, PPK’nın (Para Politikası Kurulu) çoğunluğunun Haziran ayında Banka Faizini düşürmek için dezenflasyonist sürece yeterince güven duymasının artık olası olmadığını düşünüyoruz.”

Yeni enflasyon verileri ve bu önde gelen finans kuruluşlarının faiz indirimi tahminlerindeki müteakip revizyonlar, BoE’nin karmaşık ekonomik manzarada gezinirken temkinli bir yaklaşım sergilediğini gösteriyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

nusaybin-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu