Ekonomi

Fresenius Medical Hisseleri İlk Çeyrek Sonuçlarının Kaçırılmasıyla Düştü

BAD HOMBURG, Almanya – Fresenius Medical Care (NYSE:FMS) hisseleri, şirketin analist beklentilerini karşılayamayan ilk çeyrek kazançlarının açıklanmasının ardından %6,8 oranında sert bir düşüş yaşadı.

Şirket, 0,28 Avroluk konsensüs tahmininin altında kalarak 0,24 Avro düzeltilmiş hisse başına kazanç (EPS) bildirdi. Çeyrek geliri de 4,9 milyar Avro olarak öngörülürken 4,73 milyar Avro ile beklentilerin altında kaldı.

Diyaliz hizmetlerinde uzmanlaşmış olan sağlık hizmetleri sağlayıcısı, sabit kura göre ayarlanan ve özel kalemler ile 2023’teki kapalı elden çıkarmaların iş etkilerinin hariç tutulduğu bir görünüm bazında yıldan yıla (YoY) %4’lük bir gelir artışı yaşadı.

Bununla birlikte, raporlanan gelir bir önceki yıla göre neredeyse değişmeyerek %0,4’lük hafif bir artışla 4.725 milyon Euro’ya veya sabit para biriminde %2’lik bir artışa ulaştı.

CEO Helen Giza çeyrek performansıyla ilgili olarak şunları söyledi: “Bu yılın ilk çeyreği stratejimizi planladığımız gibi uyguladığımızı gösteriyor. Her iki segment de kendi marjlarını bir önceki yıla kıyasla artırdı.”

Giza, Care Enablement segmentindeki sağlam marj iyileşmesini şirketin dönüşüm çabalarına, daha yüksek fiyatlandırmaya ve FME25 girişiminden elde edilen tasarruflara bağladı.

Organik büyümenin sağladığı gelir artışına rağmen, faaliyet geliri %6 azalarak 246 milyon Euro’ya geriledi ve marj %5,2 oldu. Şirketin net geliri de %18’lik bir düşüşle 71 milyon Avro’ya geriledi. Bu düşüşler, kazançları etkileyen işgücü ve enflasyonist maliyet artışları da dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlandı.

Fresenius Medical Care, 2024 mali yılına ilişkin görünümünü teyit ederek gelirin bir önceki yıla kıyasla düşük ila orta tek haneli bir oranda ve faaliyet gelirinin orta ila yüksek onlu bir oranda artmasını bekliyor. Şirket ayrıca 2025 yılına kadar %10 ila %14 arasında bir faaliyet geliri marjına ulaşma hedefini de teyit etti.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

31 Mart 2024 itibariyle şirket dünya çapında 3.862 diyaliz kliniğinde 324.884 hastayı tedavi etti ve dünya çapında 117.128 kişiyi istihdam etti. İlk çeyrekte karşılaşılan zorluklara rağmen, Fresenius Medical Care stratejik planına bağlı kalmaya devam ediyor ve Latin Amerika ve diğer pazarlarda imzalanan veya kapatılan birkaç elden çıkarma ile portföy optimizasyon programını yürütmeye devam ediyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haber-bahcelievler.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu