Ekonomi

İsviçre’den yeni faiz artışı sinyali

İsviçre Merkez Bankası (SNB) Lider Yardımcısı Martin Schlegel kurumunun önümüzdeki ay borçlanma maliyetlerini tekrar artıracağını ima ederek, güçlü tüketici fiyatları artışıyla gayret edilmesi gerektiğini vurguladı.

Salı günü Lihtenştayn’ın Vaduz kentinde düzenlenen bir konferansta konuşan Schlegel, “Enflasyon hedefin üzerinde, bu yüzden bizim için hala çok yüksek. Fiyat istikrarını sağlamak için her şeyi yapacağız” dedi.

Bu yıl faizleri şimdiden 125 baz puan artıran banka politika yapıcıların yılın son faiz kararı için bir araya gelecekleri toplantıda en az 50 baz puan artırması bekleniyor. Perşembe günü açıklanacak Kasım ayı enflasyon verilerinin merkez bankasının yüzde 2’lik tavanının en az bir puan üzerinde olduğu arka arda altıncı ay olması beklenirken uzmanlar enflasyonun yüzde 3 civarında olacağını kıymetlendiriyor.

Schlegel ayrıyeten, SNB’nin büyüklüğünden dolayı bilançosunu küçültme planı olmadığını da söyledi. Schlegel’in açıklamaları SNB Yönetim Kurulu üyesi olan Andrea Maechler’in daha önce konuyla ilgili beyanlarını tasdik eder nitelikteydi.

Schlegel, SNB’nin yıllarca süren piyasa müdahaleleri sonucunda oluşan 800 milyar franktan (842 milyar dolar) fazla Dövize atıfta bulunarak, “Bilançoyu büyütme planımız da yoktu” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu