Ekonomi

Mercedes Almanya’daki emisyon davasında yenilgiyle karşı karşıya

Bir Alman mahkemesi, bazı dizel araçlarında yasadışı emisyon kontrol cihazlarının kullanılması nedeniyle Mercedes Benz’e karşı açılan toplu davada tüketiciler lehine karar verdi. Stuttgart mahkemesi, 2012-2016 yılları arasında üretilen Euro 6 sınıfı motorlara sahip bazı Mercedes dizel modellerinin bozucu cihazlarla donatıldığını tespit etti. Mahkeme daha eski Euro 5 modellerinde ise herhangi bir ihlal tespit etmedi.

Bugün alınan karar, etkilenen araç sahiplerinin, amaçlanan ihlalin teyit edilmesini beklerken, aşınma ve yıpranma için kesintilerle birlikte araçlarını geri iade etmelerine izin veriyor. Davada yaklaşık 2,800 tüketiciyi temsil eden Federal Tüketici Örgütleri Birliği (VZBV) kararı memnuniyetle karşıladı. Bir VZBV temsilcisi, “Tazminat talepleri için önemli bir rota belirlendi” dedi.

Mahkemenin kararına cevaben Mercedes temyize gitme niyetinde olduğunu açıkladı. Otomobil üreticisinin bir sözcüsü, “Şirketimize karşı ileri sürülen iddiaların asılsız olduğuna inanmaya devam ediyoruz ve bunlara karşı kendimizi savunacağız” dedi. Bu davanın sonucu, emisyon standartları ve tüketici haklarıyla ilgili yasal zorlukları aşmaya çalışan otomobil üreticisi için önemli sonuçlar doğurabilir.

InvestingPro İçgörüleri

Mercedes-Benz’in karşılaştığı yasal zorlukların ortasında, şirketin finansal ölçümleri mevcut piyasa konumuna ilişkin daha geniş bir perspektif sunuyor. InvestingPro’nun gerçek zamanlı verilerine göre, Mercedes-Benz Group AG (ticker: MBGn) 82,61 milyar $’lık sağlam bir piyasa değerine sahip ve bu da şirketin otomotiv sektöründeki önemli büyüklüğünü yansıtıyor. Şirket ayrıca 5,49 F/K oranı ve 2023’ün 4. çeyreği itibariyle son on iki ay için 5,29’luk düzeltilmiş F/K oranı ile düşük bir kazanç katsayısında işlem görüyor ve bu da hisse senedinin kazançlarına göre değerinin altında olabileceğini gösteriyor.

InvestingPro İpuçları, Mercedes-Benz’in dört yıl üst üste temettü artırdığını ve 14 yıl üst üste temettü ödemelerini sürdürdüğünü, bunun da hissedarlara değer döndürme konusunda güçlü bir kararlılığa işaret ettiğini vurguluyor. En son veriler itibariyle temettü verimi %7,21 gibi etkileyici bir orana sahiptir. Ayrıca, şirket hissedarlarına önemli bir temettü ödeyerek, Otomobil endüstrisinde tutarlı bir finansal istikrar geçmişine sahip önde gelen bir oyuncu olarak konumunu güçlendiriyor.

Mercedes-Benz Group AG hakkında daha derinlemesine bilgi edinmek ve daha detaylı analizler keşfetmek isteyen yatırımcılar için 12 InvestingPro İpucu daha mevcuttur. Bu ipuçları, özellikle şirketi etkileyen son olaylar ışığında değerli bir bağlam ve rehberlik sağlayabilir. Bu ipuçlarına ve daha fazlasına erişmek için InvestingPro ‘yu ziyaret edin ve ek %10 indirim için INVTROZEL1A kupon kodunu kullanarak yıllık veya iki yıllık Pro ve Pro+ aboneliğine abone olmayı düşünün.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haber-nurdagi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu