Haber

Metin Lokumcu Davası: Savcı, polisler için beraat istedi

Artvin’in Hopa ilçesinde, 31 Mayıs 2011 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı dönemindeki AK Parti mitingi öncesi polisin sıktığı biber gazından etkilenerek ölen 55 yaşındaki emekli öğretmen Metin Lokumcu’nun ölümüne ilişkin 13 polisin yargılandığı davanın duruşması Trabzon 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmayı CHP milletvekilleri Tahsin Ocaklı ve Sibel Suiçmez de takip etti. Bugünkü duruşmada Lokumcu Ailesi ve avukatları ile sanıkların avukatları hazır bulundu.

‘BİBER GAZINDAN KAYNAKLANDIĞI İSPATLANAMAZ’

Bianet’ten Evrim Kepenek’in haberine göre savcı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı, yargılanan polislerin ayrı ayrı beraatını talep etti. Protestolarda polisin zor kullanma yetkisi olduğunu belirterek olay günü polisin uyarı yaptığını ifade eden savcı, Lokumcu’nun ölümünün biber gazından kaynaklandığını ispatlanmadığını söyledi. Mütalaada ölümün kalp krizi nedeniyle gerçekleştiğini, bunun biber gazından olduğu anlamına gelmediğini belirtti.

Lokumcu ailesinin avukatı Meriç Eyüboğlu, mütalaa ile ilgili beyanında, “Mütalaa büyük bir hayal kırıklığı. Bizim söylediğimiz kanıtlar belgeler, duruşma savcısı tarafından hiç duyulmamış. Mahkeme umarız bu yönde bir karar vermez de hayal kırıklığımız devam etmez. Mütalaaya karşı beyanda bulunmak için süre talep ediyoruz” dedi.

Mahkeme süre taleplerini kabul etti. Bir sonraki duruşma 6 Eylül’de görülecek.

(HABER MERKEZİ)

haberladik.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu