Haber

Milli Savunma Bakanlığı: Son haftada 114 terörist etkisiz hale getirildi

Milli Savunma Bakanlığı: Son haftada 114 terörist etkisiz hale getirildi

MİLLİ Savunma Bakanlığı (MSB) Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, “1 Ocak 2023’ten bu yana Irak’ın kuzeyi ve Suriye dahil olmak üzere etkisiz hale getirilen terörist sayısı 114’ü son haftaya ulaştı” 2 bin 396.” “dedi.

MİLLİ Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Danışmanı Tuğamiral Zeki Aktürk, bakanlık konferans salonunda haftalık faaliyetlere ilişkin bilgilendirme toplantısı düzenledi. Aktürk, 12 Ocak’ta Kuzey Irak’taki saldırılarda şehit olan askerlere ve ailelerine başsağlığı diledi.

Aktürk, söz konusu saldırıların ardından Irak ve Suriye’nin kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik düzenlenen hava operasyonlarıyla toplam 114 hedefin imha edildiğini belirterek, “Şehitlerimizin kanını bırakmayan kahraman Mehmetçik” dedi. Karada yaşanan çatışmalar, ateş destek araçları ve hava operasyonlarıyla bölgedeki toplam 81 terörist etkisiz hale getirildi.” Hedefler üzerindeki etkinin değerlendirilmesi devam etmektedir. Pençe-Kilit Harekatı’nda şu ana kadar 768 terörist etkisiz hale getirildi, toplam 1887 farklı kalibrede silah ve 794 bin 661 mühimmat ele geçirildi, 2 bin 588 mayın/el yapımı patlayıcı tespit edilerek imha edildi, 850 mağara açıldı. . “Sığınak kullanılamaz hale getirildi. Böylece 1 Ocak 2023’ten bu yana Irak’ın kuzeyi ve Suriye dahil olmak üzere son hafta 114’ü etkisiz hale getirilen terörist sayısı 2 bin 396’ya ulaştı.”

Aktürk, teröristlerin Türkiye ve bölge için tehdit olmaktan çıkana kadar bu mücadelenin azim ve kararlılıkla devam edeceğini vurguladı.

‘SON HAFTA 27 TACİZ VE SALDIRI YAŞANDI’

Suriye’deki operasyon bölgelerine yönelik saldırı ve taciz girişimlerinin devam ettiğini belirten Aktürk, bu saldırılara gerekli cevabın verildiğini ifade ederek, “Nitekim son hafta 27 taciz ve saldırı gerçekleştirildi, 41 terörist de öldürüldü. Anında ve çoklu müdahaleyle etkisiz hale getirildi. Böylece 1 Ocak 2023’ten bu yana gerçekleştirilen taciz ve saldırı sayısı 560’a, etkisiz hale getirilen terörist sayısı ise 1605’e ulaştı” dedi.

‘8 BİN 723 KİŞİNİN SINIRI GEÇMESİNDE ENGELLENDİ’

Sınırlarda alınan tedbirlerle kaçak geçişlerle mücadelenin sürdüğünü belirten Aktürk, “Teknolojik imkanlarla desteklenen fiziki güvenlik önlemleri ve kurulan çok katmanlı güvenlik sistemiyle korunan sınırlarımızda 159 kişi geçmeye çalıştı. Geçtiğimiz hafta hukuka aykırı olarak yakalandı. Yakalananlardan 6’sı FETÖ’cü, 4’ü FETÖ’cüydü.” ü Bunlardan 10’u PKK/YPG’nin de aralarında bulunduğu terör örgütü üyesidir. 5 bin 138 kişinin sınırı geçmesi engellendi. Böylece 2024 yılı başından bugüne kadar kaçak olarak sınırlarımızı geçmeye çalışırken yakalananların sayısı 307’ye çıktı. Sınırı geçmeden engellenenlerin sayısı ise 8 bin. “723 oldu” dedi.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına değinen Aktürk, Filistin meselesi adil bir şekilde çözümlenmeden bölgede kalıcı barışın mümkün olamayacağını ifade etti. Aktürk, Türk Hava Kuvvetleri’ne ait 17 uçakla şu ana kadar Gazze’ye 239 tondan fazla insani yardım malzemesi gönderildiğini, Türkiye’ye getirilen Gazzeli sayısının ise 715 olduğunu kaydetti.

‘TCG DERYA 19 OCAK’TA HİZMETE GİRECEK’

Aktürk, Türk Silahlı Kuvvetlerinin milli silah sistemlerine yönelik imkân ve kabiliyetlerinin her geçen gün arttığına dikkat çekerek, “Bu kapsamda çeşitli miktarlarda Orta Menzilli Tanksavar Silahı (OMTAS) ve Uzun Menzilli Tanksavar Silahının (OMTAS) muayene ve kabul faaliyetleri yürütülmektedir. Mesafe Akustik Sistemi Kara Kuvvetleri Komutanlığımızca tamamlandı.” Bakanımız, TSK’nın milli ağır torpidosu Akya, milli seyir füzesi Atmaca ve hava savunma atış kontrol sistemi Sapan için Savunma Sanayii Başkanlığı’nda düzenlenen toplantı ve imza törenine katılacak. Yığın Sınıfı Fırkateyn Projesi’nin ilk gemisi TCG İstanbul Fırkateyni’dir. “Deniz ikmal ve muharebe destek gemisi TCG Derya, lojistik destek gemisi TCG Üsteğmen Arif Ekmekçi ve Marlin insansız deniz aracının hizmete alma töreni 19 Ocak’ta Yalova’da gerçekleştirilecek.”

‘PENÇE SERİSİ OPERASYONLARDA 1689 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ’

Öte yandan bakanlık kaynakları, Kuzey Irak’ta devam eden Pençe serisi operasyonlarda son durum hakkında bilgi paylaştı. Kaynaklar, Suriye’de yerleşik PKK/PYD ve DEAŞ terör örgütlerinin Suriye’nin kuzeyindeki operasyonlarından önce sınırlara 1546 füze ve havan saldırısı düzenlendiğini, bu saldırılarda 600’den fazla vatandaşın hayatını kaybettiğini, ve 1000’den fazla insan öldürüldü. Vatandaşın da yaralandığını hatırlattı. Kaynaklar, teröristlerin döşediği mayın ve el yapımı patlayıcılar nedeniyle çok sayıda asker, polis ve sivilin şehit düştüğünü belirtti. Tüm bu gelişmeler sonucunda kaynaklar, terör tehdidini kaynağında ortadan kaldırma stratejisi kapsamında Irak’ın kuzeyinde Pençe serisi operasyonların başlatıldığını, Irak sınırının güvenliğinin önceden tesis edildiğini ifade etti. Kaynaklar, Pençe dizisi operasyonlarında Irak’ın kuzeyinde 1.689 teröristin etkisiz hale getirildiğini, 5 bin 23 mayın/el yapımı patlayıcının temizlendiğini, 2 bin 477 mağara ve mağaranın temizlendiğini bildirdi. barınaklar kullanılamaz hale getirildi. PKK’nın bu operasyonlardan büyük zarar gördüğünü kaydeden bakanlık kaynakları, PKK’nın mevcut durumu aşmak için operasyon alanlarını öncelikli hedef haline getirdiğini belirtti.

Bakanlık kaynakları da sınır ötesi üs bölgelerindeki tahkimatların yetersiz olduğu yönündeki iddialara yanıt verdi. Kaynaklar, en zorlu hava ve arazi koşullarında gerçekleştirilen operasyonlarda Mehmetçik’in ileri teknolojiye sahip silah, teçhizat ve sistemlerle donatıldığını, her türlü arazi ve iklimde görev yapabilecek şekilde eğitildiğini, görev yapacak ikmal, yiyecek ve barınma imkanlarına sahip olduğunu belirtiyor. 2 bin metrenin üzerindeki rakımlarda. sağlandığını belirtti.

‘SON 3 AYDA HAVA OPERASYONLARIYLA 452 HEDEF VURULDU’

Bakanlık kaynakları, terör saldırılarının ardından hava operasyonları düzenlendiği iddialarına ilişkin, son 3 ayda günde ortalama 5 hedef olmak üzere toplam 452 hedefin hava operasyonlarıyla vurulduğunu, ayrıca 99 teröristin de vurulduğunu belirtti. Hedefler ani hava operasyonlarıyla vuruldu, 36 terör hedefi İHA’larla vuruldu. . Şehit haberlerinin ardından Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yürüttüğü çalışmaları eleştiren açıklamalara ilişkin kaynaklar, terörle mücadelede 20-30 yıl önce yapılanları gündeme getirmenin, yapılanları eleştirmenin bir anlamı olmadığını belirtti. bugün ise uygulanan stratejinin yanlış olduğunu kanıtlamaya çalışıyoruz. Yeni bir kara harekâtı yapılıp yapılmayacağı konusunda Bakanlık kaynakları, Türk Silahlı Kuvvetlerinin bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ne gerekiyorsa, ne zaman ve nerede gerekiyorsa yapacağını belirtti.

haber-gevas.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu