Ekonomi

Otokar’dan Romanya’ya elektrikli otobüs ihracatı

İS?????? ???????Otokar, Romanya’nın Mogoşoaia Belediyesi’ne 12 adet elektrikli e-Kent otobüs teslim ederek, kentin elektrikli dönüşümüne öncülük edecek.

Otokar açıklamasına nazaran, yılın birinci yarısında 6 metreden 18,75 metreye kadar uzanan elektrikli otobüs ailesinin tanıtımını yaparak Türkiye’de ve yurt dışında birçok fuara katılım gösteren Otokar’ın elektrikli otobüslerinin yeni adresi Romanya oldu.

Türkiye’nin yanı sıra dünyanın 50’yi aşkın ülkesinde on binlerce otobüsü ile milyonlarca yolcuya konforlu, inançlı seyahat imkanı sunan şirket, Romanya’nın Mogoşoaia Belediyesi’nin elektrikli otobüs ihalesini kazandı.

Sözleşmesi imzalanan ihale kapsamında Otokar, 12 adet elektrikli e-Kent otobüsünün teslimatını 2023 yılı içinde yapacak. Otobüsleriyle kentin elektrikli dönüşümüne öncülük edecek olan Otokar, araçların 9 yıl satış sonrası hizmet ve bakımını da üstlenecek.

Dinamik, şık, çağdaş dizaynıyla dikkat çeken e-Kent, tanıtımından günümüze binlerce Avrupalı tarafından deneyimlendi. Kentlerin değişen gereksinimlerine en uygun tahlili sunacak biçimde Otokar Ar-Ge mühendisleri tarafından geliştirilen araç, farklı batarya kapasite seçenekleri sunuyor.

Otobüsün Li-ion NMC bataryaları, süratli ve yavaş şarj özellikleriyle nakliyeciliğe çeviklik katıyor. Tam şarjla topografya ve kullanım profiline bağlı olarak 300 kilometre üzerinde menzile ulaşabilen e-KENT, geniş iç hacmi ile yolcular için daha yeterli görüş ve konfor sunuyor.

“Otokar olarak ihracattaki iddiamızı elektrikli otobüs ailemizle artırıyoruz”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Otokar Ticari Araçlar Genel Müdür Yardımcısı Kerem Erman, daha pak bir etraf, daha sessiz trafik, daha düşük işletme maliyetleri ve daha yüksek verimlilik sağlamak amacıyla tasarlanan e-Kent’in test edildiği Almanya, İspanya, İtalya, Fransa başta olmak üzere Avrupa genelinde yolcular, otobüs şirketleri ve belediyeler tarafından büyük beğeni kazandığını belirterek, şirketin elektrikli otobüs alanında iddiasını artırdığına dikkati çekti.

Otokar’ın değişen müşteri gereksinim ve beklentilerini global ölçekte yenilikçi teknolojiler ile karşıladığına dikkat çeken Erman, “Kendi teknolojimiz ile rekabet gücü yüksek, çevreci araçlar geliştiriyoruz. On binlerce aracımız dünyanın dört bir yanında 50’den fazla ülkede hizmet veriyor. 5 ay önce lansmanını yaptığımız 6 metreden 18,75 metreye kadar uzanan yeni elektrikli otobüs ailemiz Türkiye’de ve Avrupa’da büyük beğeni topladı.

Kullanıcılarımız ürünlerin sıfır emisyona sahip, sessiz araçlar olmasının yanı sıra taşıma gücü yüksek ve toplam sahip olma maliyetinin düşük olmasına önem veriyor. Otokar’ın elektrikli otobüs ailesini geliştirirken bu gereksinimleri odağımıza aldık, geleceğin beklentilerine uygun ülkü bir eser ailesi oluşturduk.” değerlendirmesinde bulundu.

Erman, farklı güzergahlar için geliştirdikleri farklı uzunluk ve kapasiteli araçların Avrupa’daki otobüs işletmecileri ile operatörlerin kısa sürede ilgisini çektiğine işaret ederek, “Sürdürülebilirlik ve etraf odaklı yaklaşımlarıyla toplu ulaşımda alternatif yakıtlı araçlar dönüşümü başlatan ülkelerde yollarda olmaktan memnunuz. Otokar olarak ihracattaki tezimizi elektrikli otobüs ailemizle artırıyoruz. Toplu ulaşımda yeni bir devir başlatacak olan e-KENT’lerin Mogoşoaia halkına güzel olmasını diliyoruz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu