Haber

Putin: Hainler cezalandırılacak

Kremlin ile paralı asker grubu Wagner arasındaki kriz büyüyor. Wagner’in kurucusu ve lideri Yevgeny Prigojin’in Rus ordusunun iktidar ekibine karşı silahlı isyan ilan etmesinin ardından Devlet Başkanı Vladimir Putin, “hainlerin cezalandırılacağını” duyurdu. Wagner savaşçılarına “yasadışı eylemlerine derhal son vermeleri” çağrısında bulunan Putin, silahlı ayaklanmaya katılan herkesin cezalandırılacağını söyledi.

Devlet televizyonunda yayınlanan konuşmasında Putin, Rusya’nın güneyinde yer alan Rostov’daki değerli işyerlerinin Wagner askerleri tarafından işgal edildiğini doğruladı. Rusya Devlet Başkanı, sivil ve askeri yönetim organlarının çalışmalarının paramiliter küme tarafından engellendiğini söyledi.

Resmi haber ajansı TASS, Rusya cumhurbaşkanının “Rostov’daki durumu istikrara kavuşturmak için kararlı adımlar atılacak. Ancak (durum) hala oldukça zorlayıcı” sözlerini aktardı.
Prigojin daha önce, savaşçılarının bir hava üssü de dahil olmak üzere şehirdeki değerli askeri tesislerin kontrolünü ele geçirdiğini açıklamıştı.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan “Prigojin tarafından yasadışı bir maceraya çekilen Wagner grubu askerlerine yönelik silahlı ayaklanmaya son verilmesi” çağrısı geldi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, daha önce Prigojin’in yanında yer alan çok sayıda askerin hatalarını anladığı ve sadık görev yerlerine dönmek için yardım talep ettiği belirtildi. Söz konusu komutan ve savaşçılara talep ettikleri esasların verildiğini kaydeden Bakanlık, yaptığı açıklamada, “Lütfen makul davranın ve bir an önce Rusya Savunma Bakanlığı veya diğer makamların temsilcileriyle iletişime geçin. Güvenliklerini garanti ediyoruz.” herkes.”

Moskova’da olağanüstü hal ilanı

Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin (FSB) de Wagner askerlerine Prigojin’i yakalama emri verdiği belirtildi. Wagner liderinin açıklamalarının ardından Moskova’da güvenlik önlemleri artırılırken, Kremlin de şehirde inanılmaz bir terör devleti ilan etti.

Terörle Mücadele Komitesi’nden yapılan açıklamada, “Kent merkezi ve Moskova bölgesinde olası terör saldırılarının önlenmesi amacıyla terörle mücadele faaliyetleri için bir yönetim hayata geçirildi.”


Yevgeni PrigojinFotoğraf: Prigozhin Basın Servisi/AP Fotoğraf/resim ittifakı

Ülkenin güneybatısında, Ukrayna sınırında yer alan Voronej’de de merak konusu ilan edildi. Olağanüstü durum, gözaltıları kolaylaştırırken genellikle Rus makamlarının daha fazla kontrol uygulamasına izin veriyor. Ancak terörle mücadele tedbirlerinin Voronezh ve Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından daha önce açıklandığı Moskova’da hangi somut adımların atılacağı henüz netlik kazanmadı. 13 milyon nüfuslu başkentte trafik denetimleri sıkılaştırılırken, cuma gecesi kentte silahlı kuvvetlere ait araçların görüldüğü belirtildi.

“25 bin kişiyiz”

Aylardır Kremlin ve Rus Silahlı Kuvvetlerine yönelik eleştiri dozunu artıran Wagner Kümesi başkanı Prigojin, cuma akşamı sosyal medyadan yaptığı sesli açıklamada Rus ordusuna ait başkanlık timini durduracağını ve Rus halkına sorulacağını söyledi. kısıtlama çağrısı yaparak “direnme” değil. Prigojin, “Wagner Komutanlar Konseyi bir karar aldı. Ülkenin askeri liderliğinin yol açtığı kötülük durdurulmalı” sözlerini kullandı.

Hükümeti devirmek gibi bir niyetleri olmadığının altını çizen Prigojin, “Bu bir askeri darbe değil, bir adalet girişimidir. Eylemlerimiz hiçbir şekilde askerlere müdahale etmiyor” dedi.

Wagner başkanı mesajında, “25 bin insanımız var ve neden ülkede tam bir hukuksuzluk olduğunu göreceğiz” sözlerini kullandı.

AFP,dpa / SO,ET

kirkagacajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu