Yaşam

Roma dönemi lejyoner zırhı restore edildi

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Satala Antik Kenti’nde bulunan, Geç Roma Dönemi’ne ait, dünyada bilinen tek “Lorica Squamata” modeli zırhın, üç yıl süren çalışma sonucunda restore edildiğini duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Gümüşhane’deki Satala Antik Kenti’nde 2020’deki kazı sezonunda bulunan ve Ankara Bölge Laboratuvarı’nın katkılarıyla araziden kaldırılan Roma dönemi lejyoner zırhı, “Lorica Squamata” modeline ait. Bu model, dünyada bilinen tek örnek olması nedeniyle ayrıca önem taşıyor.

RESTORASYON İŞLEMLERİ TAMAMLANDI

Erzurum Restorasyon ve Konservasyon Bölge Laboratuvar Müdürlüğü’ne 2021’de getirilen ve ilk belgeleme aşamasında toprağı ile birlikte korunan zırh, Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde röntgen ve tomografi ile incelendi. Röntgen sonuçlarında neredeyse tamamının sağlam olduğu anlaşılan zırhın kenarlarından alınan 3 levhalık bloğun mikro CT görüntülemesi sayesinde tam ölçüleri ve kısmen metalurjik özelliği tespit edildi.

Erzurum Restorasyon ve Konservasyon Bölge Laboratuvarı’nın 3 yıl süren çalışmaları sonucunda, zırhın tüm levhaları yerinde kodlanarak konservasyon ve restorasyon işlemleri tamamlandı. Ardından zırh, manken üzerinde yeniden dikilerek orijinal formuna getirildi.

‘ZIRH, KUSURSUZ BİR ŞEKİLDE GÜNÜMÜZE ULAŞTI’

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da konuya ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Roma lejyoner zırhının, 3 yıl süren çalışmalarla restore edildiğini aktardı.

Ersoy, şu ifadeleri kullandı:

“Erzurum Restorasyon ve Konservasyon Bölge Laboratuvarı’nda uzman ellerde yeniden hayat bulan ve dünyada bilinen tek ‘Lorica Squamata’ model zırh, neredeyse kusursuz bir şekilde günümüze ulaştı. Roma İmparatorluğu’nun savaşçı geçmişine dair eşsiz bir pencere açan bu muhteşem eserin çıkarılmasında emeği geçen Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü personelimize teşekkür ediyorum.”

(KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu