Haber

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Erzincan’daki Maden Faciasını Ziyaret Etti

‘ÖNCELİĞİMİZ HUKUKUN İŞLEYİŞİNİ SAĞLAMAK’

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Avukat Erinç Sağkan, facianın yaşandığı Erzincan’ın İliç ilçesindeki altın madenine gelerek kriz masasını ziyaret ederek yetkililerden son durum hakkında bilgi aldı. Daha sonra basın mensuplarına açıklama yapan Sağkan, “Öncelikle içeride İçişleri Bakanımız ve Valimiz ile görüştük. Acil şifalar dileklerimizi ilettik. Sürecin işleyişi hakkında bilgi aldık. .Biz bir hukuk kurumuyuz.Önceliğimiz hukukun işlemesini sağlamak.Bunun için çok çalışıyoruz.Ancak bugün itibariyle önceliğimiz hepimizin.Umarız 9 sevdiklerimize kavuşuruz. Bu konuyla ilgili çalışmaların devam ettiği söylendi. Ayrıca bu kimyasal atık yığınının yer altı sularına karışarak daha geniş bir alana zarar vermemesi için çalışmalar yapıldığı da belirtildi. Kriz var. İçeride masa toplantısı var, önemli bir olay, “Dolayısıyla çalışmaların yürütüldüğünü gördüğümüzü söyleyebilirim” dedi.

‘MADEN KAZASINA KAZA DİYEMİYORUZ’

Madene yönelik yapılan uyarıların dikkate alınmadığını belirten Sağkan, “İliç’teki bu maden kazasına kaza diyemeyiz. Göz önünde meydana gelen bir olay diyemeyiz. Maalesef bizzat olaya bizzat müdahale eden TBB’den yapılmış bir açıklama yok. Bugüne kadar yapılan tüm uyarıların dikkate alınmadığı 14 Nisan’da kamuoyuyla paylaşıldı.” Bugün durumun sayılmasının çok acı sonucunu yaşıyoruz. Burasıyla ilgili kapsamlı bir açıklama yaptık. Özellikle ikinci kapasite artışına ilişkin olumlu ÇED raporunun emsal gerçeklerle bağdaşmaması, su havzasına ve yeraltı sularına çok yakın bir noktada kurulan madenin bilimsel gerçeklerle değerlendirilmesi durumunda buna ÇED olumlu raporu eşlik ediyor. Verilmemesi gerektiğini belirttik. Bunun büyük felaketlere yol açacağının özellikle altını çizdik. Aynı zamanda bu uyarıdan yaklaşık 2 ay sonra siyanür sızıntısı meydana geldi. O dönemde yine bu alana dikkat çektik. TBB olarak burada devam eden yargılamalara müdahale ettik. Yönetim ne yaptı. Yargının hukuksuzluğa ‘dur’ demesi gerektiğini söyledik. Ancak ne kamuoyuna endişemizi, ne de yargıya üzüntümüzü ifade edebildik. “Maalesef tüm bu uyarıların dikkate alınmaması sonucunda bugün bu felaketle karşı karşıyayız” dedi.

‘TBB OLARAK ONLARIN TAKİPÇİSİYİZ’

Bu coğrafyada siyanür ve altın madenciliğinin kaçınılmaz sonuçlar olduğunu belirten Sağkan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Artık bir karar verilmesini istiyoruz. Bu trajedilerin yaşanmasını istemiyoruz. Bu işin 3 ay sonra hiçbir şey olmamış gibi kaldığı yerden devam etmesini istemiyoruz. Bu nedenle biz TBB olarak; Burada yürütülen ceza soruşturmasını Erzincan Baromuz ve tüm barolarımızla birlikte en aktif şekilde takip edeceğiz ve bundan sonra da mutlaka bilinçlendirme faaliyetleri yürüteceğiz ve bu tür trajedilerin bir daha yaşanmaması için tüm hukuki çabalarımızı göstereceğiz. Erzincan Barosu, mağdur ailelere tam hukuki hizmet verebilmek amacıyla gerekli tüm hukuki süreçleri yürütecektir. Aynı şekilde TBB de gerekli tüm kapasitesiyle Erzincan Barosu’nun yanındadır. Bu hukuki takibi sürdürecektir.” “

‘7 ŞÜPHELİDEN 4’ÜNÜN GÖZALTIDA OLDUĞUNA İLİŞKİN BİLGİ VAR’

Madene ilişkin tutuklama var mı? Soruyu yanıtlayan Sağkan, “Şu anda 7 şüphelinin olduğu ve 4’ünün tutuklu olduğunu öğrendik. Soruşturmanın güvenliği açısından olduğunu düşünüyorum, çünkü delillerin karartılmaması büyük önem taşıyor” dedi. Maalesef bugüne kadar birçok soruşturmada yaşanan bu tür aksaklıklar, gelecekte kovuşturma söz konusu olduğunda etkili olmayacaktır.” Ceza verilememesinin temel nedeninin bu olduğunu görüyoruz. Bu gibi durumlarda soruşturma kısmı çok önemlidir. Bu nedenle tüm sorumluların yargı önünde hesap vermesini sağlayacak aktif ve şeffaf bir soruşturma bekliyoruz. Bu konunun takipçisi olacağız. Ama şu anda kamuoyuyla ve bizimle paylaşılan net bir bilgi yok. “Soruşturmanın bu şekilde yürütülmesi güvenlik açısından uygun görülüyor. Ancak TBB soruşturma sürecini aktif olarak takip edecek ve gizliliği bozmamak kaydıyla açıklamalarımızı gerektiği ölçüde kamuoyuyla paylaşacağız. unsurlardır” dedi.

Hüsnü Ümit AVCI- Serhat Ozan YILDIRIM- Alperen YILDIZ- Muzaffer KOŞAN/ ERZİNCAN,

dikilihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu