Ekonomi

Erdoğan: Kentsel dönüşüm maliyetinin yarısını devlet karşılayacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gaziosmanpaşa Meydanı’nda düzenlenen Kentsel Dönüşüm Projeleri Anahtar Teslim ve Temel Atma Töreni’nde konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

İlk bir ay doğalgazın bedava olacağı söylentisini milletimizle paylaştık ve erkenden bayramlaştık. Bugün kentsel dönüşüm müjdemizle birlikte ortada iki bayram yaşayacağız.

Milletimizin günlük hayatında bazı zorluklar olabilir. Aldığımız tedbirlerle en aza indirmeye çalışıyoruz.

kentsel dönüşüm

Kentsel dönüşümle 3,3 milyon konutu yenilerken TOKİ ile bugüne kadar 1,2 milyon konut yaptık. Özellikle İstanbul’da kentsel dönüşümü hızlandırıyoruz.

Yeni bir seferberliğe başlıyoruz. İstanbul’da 39 ilçede 1,5 milyon bağımsız birim altındadır-dir.

Her yıl 300 bin konut eklememiz gerekiyor. 98 bin konut yapılıyor. Bugün Gaziosmanpaşa, Esenler ve Başakşehir’de hak sahiplerine anahtar teslim ederek yeni temeller atıyoruz.

Çok daha büyük bir dönüşüm projesine başlıyoruz. Her biri 500 bin konuttan oluşan 3 projeyi hayata geçireceğiz. Avrupa yakasında 500 bin, Anadolu yakasında 500 bin konut yapacağız.

Her biri 500 bin konuttan oluşan 3 projeyi hayata geçireceğiz. Avrupa yakasında 500 bin, Anadolu yakasında 500 bin konut yapacağız ve 1,5 milyon konutu buraya taşınacak konutlardan boşalan konutları dönüştürerek dönüştüreceğiz.

Devlet, dönüştürülen evlerin maliyetinin yarısını karşılayacak.

İstanbul’un dönüşümü için bugünü başlangıç ​​tarihi olarak görüyoruz. 2 müjdemizi paylaşacağız. İlk müjdemizin adı; Kentsel Dönüşüm projesinde Yarımız. Dönüşen evlerin maliyetinin yarısını devlet olarak biz karşılayacağız.

100 metrekarelik 2+1 evin dönüşümü için 1.5 milyon masraf yapıldı diyelim, bunun 750 binini hibe olarak koyacağız. 120 metrekare 3+1 için ise 900 bine yani 1 milyon 800 binin yarısına çıkacak.

Borçlarını yüzde 10 peşin, kalanı ise güncellenebilen 10 yıl vadeli rakamlarla ödeyebilecek. 750 bin borçlanma için 5 bin 625, 900 bin taksit ise 6 bin 750 lira seviyesinde olacak.

Birikimleri olmayanlar bile devletten borç alarak ve kendi ödeyebilecekleri bir biçimde vefalı bir evin sahibi olabilecekler. Tüm bu dönüşümleri TOKİ güvencesiyle yapacağız. Kendi parselini dönüştürmek isteyenlere 0,74 faizle 1 milyon 250 bin lira kredi kullanma imkanı sağlıyoruz.

Enflasyonun yükselmesinde, fiyat artışlarında açgözlülük payı varsa peşine düşeriz.

“Önümüzdeki yıl enflasyonu tamamen çözmüş olacağız”

Bu kardeşiniz iktidarda olduğu sürece faiz yükselemez ve faiz sürekli azalır. Faizle birlikte enflasyonun da düşeceğini göreceksiniz.

Önümüzde ki engelleri kaldırdığımız gibi bu yıl sonuna kadar enflasyon sorununu da kontrol altına alacağız ve önümüzdeki yıl da tamamen çözmüş olacağız.

2013’te IMF ile işimiz bitti. Devlet onlardan borç alsın dediler, almayız dedik, etmedik. IMF başkanına ben burayı yönetirim, siz yönetemezsiniz dedim. 2013’ten sonra IMF ile işimiz yok.

yenipazarhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu