Teknoloji

Horizon Forbidden West Complete Edition (PC) İnceleme

Hiç dünyada yapayalnız olduğunuzu hissettiniz mi? Ya da dünyanın kaderi sizin elinizdeyken, kendinizden başka hiç kimsenin size yardım edemeyeceğini? Cevabınız hayır ise Horizon Zero Dawn‘ı oynamamışsınız demektir. Zira ana kahramanımız Aloy’un kıyamet sonrası bir zamanda dünyayı kurtarmak için büyük bir maceraya atıldığı Horizon Zero Dawn’da bize hissettirdiği tam olarak buydu. Evet, Horizon Zero Dawn gerek grafiksel açıdan gerekse hikaye anlatımı açısından gerçekten şahane bir oyundu. Dolayısıyla devam oyununun selefinin hakkını verebilmesi için ortaya farklı bir şeyler koyması gerekiyordu -ki oyuncular tarafından eleştiri yağmuruna tutulmasın.

Bildiğiniz gibi devam oyunları söz konusu olduğunda orijinaline sadık kalan veya üstüne bir şeyler koyarak kendini geliştiren oyun sayısı oldukça az. Aslında bu konuda geliştiricileri suçlayamayız, sonuçta bir Assassin’s Creed 2 başarısı yakalamak kolay değil. Ancak Horizon’un devam oyunu Horizon Forbidden West, Assassin’s Creed 2 kadar olmasa da aynı başarıya çok yaklaşıyor. Ve daha da güzeli, çıkışının üzerinden iki yıl geçmesine rağmen “Horizon Forbidden West Complete Edition” adıyla içine Burning Shores eklenti paketi dahil edilerek artık PC’ye de çıkış yaptı; üstelik mükemmel bir şekilde port edilmiş olarak.

Horizon Forbidden West, PC’de tam olarak beklenildiği gibi. Sony’nin Playstation oyunlarının PC portlarını yapması için satın aldığı Nixxes Software işini öyle güzel yapmış ki oyun, PlayStation versiyonu ile neredeyse aynı. Grafik kalitesi ve performansı ise tamamen donanımınıza bağlı. Elbette grafik ayarları doğal olarak daha detaylı. Eğer yeterince güçlü bir bilgisayarınız varsa, her şeyden önce grafikleriyle ağzınızı açık bırakacağını söyleyebiliriz. Yani PC artık Aloy’un yolculuğunun ikinci bölümünü deneyimlemek için en iyi yer diyebiliriz.

Horizon Forbidden West Complete Edition Hikayesi

Her şeyden önce bilmeyenler için oyunun hikayesinden kısaca bahsetmemiz lazım. Nedeni ise Forbidden West’in önceki oyunun hikayesini devam ettirmesi. “İlk oyunu oynamadan bu oyunu oynayamaz mıyız?” diyenler için; kısa cevabımız evet. Hatta oyunun başında size ilk oyunun kısa bir özeti de gösteriliyor. Ancak her şeye tamamen vakıf olmak için ilk oyunu kesinlikle oynamanızı tavsiye ediyoruz. Yine de biz spoiler vermeden hikayeden biraz bahsedelim.

İlk oyun, 21. yüzyılın ortalarında teknolojik bir felaket sonucu savaş makinelerinin yeryüzündeki tüm yaşamı yok etmesinin ardından 31. yüzyılda geçiyor. Her ne kadar yaşamı tekrardan eski haline getirmek ve gelecek nesillere aktarmak için Zero Dawn adında bir proje başlatılsa da bu proje sabote ediliyor. Bunun sonucunda da insanlar teknoloji hakkında çok az bilgiye sahip bir şekilde kabileler halinde yaşamaya başlıyor. Ancak insanlar 31. yüzyılda makinelerle barış içinde yaşarken, bilinmeyen bir sinyal onların dengesizleşmesine ve tüm topraklardaki kabilelere saldırmasına neden oluyor. İşte kahramanımız Aloy da bu kötü gidişatı durdurmak için uzun bir maceraya atılıyor.

Forbidden West ise ilk oyunun bitiminden yaklaşık altı ay sonrasında geçiyor. Ancak Aloy, artık tanıdık topraklarda değil, Yasak Batı olarak anılan eski Amerika Birleşik Devletleri’nde. Buradaki amacıysa GAIA adındaki yapay zekanın bir kopyasını bulmak. Zira bu kopyayı aktif hale getirmenin dünyayı mahveden felaketten kurtaracağını düşünüyor. Bunun için de GAIA’yı tam kapasitesine geri getirmesi ve Zero Dawn’ın dünyalaştırma sistemini onarması gerekiyor. Bu arada bilmeyenler için GAIA’nın Zero Dawn projesinde belirli görevleri yerine getirmek için tasarlanmış 9 alt yazılım tarafından desteklenen yardımsever bir yapay zeka olduğunu belirtelim.

Şimdi, bu noktadan sonra oyundan alacağınız zevki baltalamamak için hikayenin çok derinlerine inmeyeceğiz. Ancak hikayenin özünü oluşturan şeylerden birinin Aloy’un diğer karakterlerle kurduğu ilişkiler olduğunu söyleyebiliriz. İlk oyunu oynayanlar Aloy’un kabilesinden dışlanarak büyüdüğü için pek fazla anlamlı ilişkisi olmadığını bilir. Ancak Forbidden West’te diğer karakterlerle güçlü bağlar kurmaya başlıyor. Ne de olsa yardım almadan dünyayı kurtaramaz. Ancak Aloy hala bildiğimiz gibi; soğukkanlı ve kendi halinde.

Horizon Forbidden West Complete Edition Oynanış Mekanikleri

Oynanış bakımından Forbidden West, ilk oyunun açık dünya formülünü temel alarak bazı yönlerini geliştirmiş durumda. İlk oyundaki gibi uzun otların arasına girerek saklanabiliyor, doğru aleti bulursak suyun altında istediğimiz kadar kalabiliyor veya daha hızlı seyahat edebilmek için bazı makinelere binebiliyoruz. Hatta oyunun ilerleyen kısımlarında bir pterodactyl ile uçabiliyoruz. Bu arada robotik kuşunuz yanınızda değilse üzülmeyin, artık elektronik paraşütle yamaçlardan aşağıya süzülebilme imkanınız da var. Kısacası rahat seyahat edebilmeniz için oyun size çokça seçenek sunuyor.

Bu kadar seyahat seçeneğinin olmasının nedeni ise keşfedilecek büyük bir haritanın olması. Haritanın en güzel yanı da her ortamın birbirinden güzel ve farklı olması. Dağlık ormanlar, karlı tepeler, çöller ve kıyı şeritleri gibi keşfedilecek tonla yer var. Ayrıca buralarda çözülecek çok sayıda bulmaca mevcut. Bulmacalar ne çok zor ne de çok kolay. Zaten zorlandığınız an oyun size çok geçmeden çözümü sunuyor.

Oyunun savaş mekaniklerinden söz etmek gerekirse, burada da birkaç gelişme var. Oyuna mızrak fırlatıcı ve bumerang fırlatan bir eldiven gibi farklı senaryolarda işe yarayan birçok silah eklenmiş. Ancak çoğunlukla mızrak ve yayımızdaki çeşitli okları kullanıyoruz. Bununla birlikte elemental silahlar üretebiliyoruz ve her makinenin farklı elementlere karşı zayıf ve güçlü yönleri var. Dolayısıyla artık savaşlar çok daha zevkli. Ek olarak düşman çeşitliliği artırılmış ve hepsi birbirinden farklı davranıyor. Örneğin bir robot havaya zıplayıp kuyruğunu size doğru savururken, bir diğeri yer altına girip arkanızdan çıkabiliyor. Bu da sizi düşünmeye ve strateji yapmaya ittiğinden oyun kendini tekrar etmiyor.

Oynanış tarafında son olarak bahsedilmesi gereken yenilenen beceri ağacı. Beceri ağacında artık 3 değil 6 kategori bulunuyor. Buradaki en heyecan verici olan kısımsa yeni Valor Surge sistemi. Valor Surge’yi en basit haliyle, zaman içinde gelişen ve savaşın gidişatını bir anda değiştirebilen bir süper güç olarak adlandırabiliriz. Bunların bazıları ekstra sağlık veya kalkan kazandırırken, bazıları menzil veya yakın dövüş hasarını artırıyor.

Horizon Forbidden West Complete Edition Kontroller PC’de Rahat Mı?

Horizon Forbidden West’in PC sürümünün belki de en büyük dezavantajı, fare ve klavye kontrollerinin DualSense kontrol cihazıyla oynamaya kıyasla zayıf kalması. Açıkçası kontrollere alışmak biraz zaman alıyor. Örneğin CTRL tuşu hem yuvarlanmak için hem de bazı platform hareketlerini yaparken kullanılıyor. Bu nedenle kontrolleri kendinize göre yeniden ayarlamanız gerekiyor.,

Ancak kontrollere alıştıktan sonra fare ve klavye ile oynamak sorun yaratmıyor. Sadece daha önce DualSense ile oynamayı deneyimleyenler için dokunsal geri bildirim ve uyarlanabilir tetikler gibi özelliklerin olmaması bi’ miktar boşluk yaratabiliyor. Elbette eğer PS5 DualSense kontrol cihazınız varsa PC’de de kullanabiliyorsunuz. Bazı kullanıcılar kontrol cihazıyla oynarken performans sorunları yaşadığını belirtse de büyük ihtimalle bu sorunlar giderilmiş. Şahsen biz oynarken hiçbir sorun yaşamadan stabil şekilde çalıştırmayı başardık.

Bu arada oyunun PC versiyonunda çapraz kayıt özelliği olmadığını belirtelim. Yani PS5’inizde oyuna kaldığınız yerden devam edebilme imkanınız yok. Galiba Sony’nin odak noktası yalnızca oyunu daha önce oynamamış PC oyuncuları.

Horizon Forbidden West Complete Edition PC’de Nasıl Görünüyor?

Gelelim en can alıcı kısma. Forbidden West’in PS5 sürümünü daha önce incelediğimiz için çok fazla detaya girmeyeceğiz. Zira oyunun PS5’in gücüyle görsel bir şölen sunduğunu zaten belirtmiştik. Ancak gelişmiş grafik ayarlarıyla Yasak Batı, PS5’tekinden çok daha büyüleyici duruyor. Bitki örtüsü, yerleşim yerleri, etraftaki kıyamet kalıntıları, robotlar, karakterler; her detayıyla şahane. Karakter modellemeleri de aynı PS5’te olduğu gibi detaylı ve güzel. Ancak hepsinden öte, en güzel kısım her şeyi yüksek kare hızında görebiliyor olmamız.

Biz oyunu RTX 4090 ekran kartlı bir laptopta oynadık ve tüm ayarlar en yüksekteyken ortalama 120 fps bir değer aldık. Ancak Nixxes PC portunu o kadar iyi yapmış ki oyun, RTX 3060 Ti’lı bir bilgisayarda bile tüm ayarlar en yüksekte rahatça oynanabiliyor. Yani bilgisayarınız çok yüksek donanıma sahipse hiç korkmayın, Nixxes bu konuda oldukça titiz davranmış. Ayrıca ayarlar kısmında bir PC kullanıcısının isteyebileceği tüm ayarlar mevcut; geniş ekran desteği, DLSS, FSR, üçlü monitör desteği gibi pek çok şey var.

Bu arada oyunu Steam Deck’te de oynayabilmek mümkün. Tabii biraz ince ayar yapılması gerektiğini söyleyebiliriz. 1280×800 varsayılan çözünürlükte sunduğu kare hızı ortama bağlı olarak 25-45 arasında değişiyor. Çözünürlüğün çok düşük olması sizi aldatmasın, oyun hala çok güzel gözüküyor.

Sonuç

Toparlamak gerekirse, Horizon Forbidden West Complete Edition, bir PC portunun nasıl yapılması gerektiğinin en iyi örneği. Nixxes’in bu konuda kesinlikle diğer firmalara ders vermesi gerekiyor. Artık PS5’teki gibi çözünürlük ve performans arasında seçim yapmak zorunda değilsiniz. Umarız ki bundan sonra PC’ye gelecek tüm konsol oyunları da bu şekilde optimize edilmiş olarak gelir. Eğer Horizon Forbidden West’i daha önce PS5 veya PS4’te oynamadıysanız, bunun için en iyi cihaz artık belli; elbette yeterli donanıma sahipseniz.

Horizon Forbidden West Complete Edition Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem Gereksinimleri

  • İşletim Sistemi: Windows 10 64-bit
  • İşlemci: Intel Core i3-8100 / AMD Ryzen 3 1300X
  • Bellek: 16 GB RAM
  • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1650 4GB / AMD Radeon RX 5500XT 4GB
  • Depolama: 150 GB kullanılabilir alan

Önerilen Sistem Gereksinimleri

  • İşletim Sistemi: Windows 10 64-bit (version 1909 or higher)
  • İşlemci: Intel Core i5-8600 / AMD Ryzen 5 3600
  • Bellek: 16 GB RAM
  • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce RTX 3060 / AMD Radeon RX 5700
  • Depolama: 150 GB kullanılabilir alan

CHIP Notu: %90

KÜNYE

Yayıncı: Sony Interactive Entertainment
Geliştirici: Guerrilla Games
Tür: Action RPG
Platform: PlayStation 5, PlayStation 4, PC
Web: https://www.playstation.com/en-tr/games/horizon-forbidden-west/

gursu-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu