Haber

İstanbul’u 2036 Olimpiyatlarına hazırlayacak ‘rüya takımı’ tanıtıldı

İSTANBUL (İGFA) – İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 2036 Olimpiyat adaylığı ve kentin olimpiyat kentine dönüştürülmesindeki hedeflerin anlatıldığı basın toplantısı düzenledi. İstanbul Planlama Ajansı (IPA) Florya Yerleşkesi’ndeki Yerleşke Havuzu’nda düzenlenen toplantıda konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, bu hedefler doğrultusunda çalışacak Olimpik Çalışma Grubu’nu da kamuoyuna tanıttı. İmamoğlu’nun “Rüya Takım” olarak tanıttığı çalışma setinde Oya Ünlü Kızıl, Seda Domaniç Sökmen, Prof. Dr. Itır Erhart, Naz Aydemir Akyol, Oğuz Uçanlar, Sinan Güler, Alican Kaynar ve Alper Kasapoğlu yer aldı.

“SPOR DÜNYANIN ORTAK DİLİ”

“Spor, dünyanın her yerinde yaşayan insanların ortak dilidir” diyen İmamoğlu, “Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren bu bilinçle hareket ettik ve bu kapsamda stratejiler oluşturduk. Gençler üzerinde yaptığımız birçok çalışmanın değerli bir kısmı spor olmuştur. Spor dünyasının tüm bileşenleri, şehir plancıları ve akademisyenlerle çalıştaylar gerçekleştirdik. Çalışmalarımızı ‘master plana’ oturtarak orta ve uzun vadeli planlar yaptık. Sadece ilgili Genel Sekreter Yardımcımız, Gençlik ve Spor Müdürlüğü, Spor İstanbul ve İBB Spor Kulübü ile değil, BİMTAŞ, İPA gibi birçok stratejik iştirakimizle neleri geliştirebilir, değiştirebilir ve dönüştürebiliriz diye inceledik.”

“GÜNLÜK SİYASET ÇATIŞMASINDAN BAĞIMSIZ, BİRLİKTE ÇALIŞMALIYIZ”

Önümüzde umut verici bir tablo olduğunu vurgulayan İmamoğlu, “Bundan sonraki süreçte hep birlikte gerçek stratejilerle hareket edersek ulaşamayacağımız hedef yok. Buradaki anahtar kelime uyumdur. Devletimizin ilgili tüm kurumlarının, belediyemizin, destek verebilecek diğer yerel yönetimlerin, iş dünyamızın, markalarımızın, sivil toplum kuruluşlarımızın, medyamızın ve halkımızın koordineli hareket etmesi bizleri mutlu sona ulaştıracaktır. Buna yürekten inanıyorum. Gündelik siyaset çatışmalarından bağımsız olarak, şehir ve ülke olarak bu amaç için birleşmeliyiz. Bugün olimpiyatların ulusal ve uluslararası bileşenleri olan İBB’nin tüm kurumlarının hedefe odaklanmalarını kolaylaştırmak için burada çok değerli olduğuna inandığım bir girişimi üstleniyoruz. Bir çalışma grubu kurarak ve bu kümenin amacını sadece olimpiyatlar olarak belirleyerek görev gücü kurarak ilgili her bileşene katkı sağlamayı amaçladık. Başta Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi olmak üzere tüm kurum ve tüm yetkili kişilerle birlikte çalışmak üzere bu yapıyı oluşturuyoruz.”

“ÇALIŞMA GRUBUMUZUN TEMEL İŞLEVİ DESTEK VE KOLAYLAŞTIRICI OLACAKTIR”

“Çalışma grubumuzun her bir üyesine teşekkür eder, başarılar dilerim” diyen İmamoğlu, “Koyduğumuz hedeflere birbirinden değerli isimlerle ulaşacağımıza inanıyorum. Sporla ilgili tüm kurumlar Belediyemizin ve devletin olimpiyatlarla ilgili çalışmaları var.Ancak hiçbirinin tek gündemi olimpiyatları ülkemize getirmek değil.Bakanlığımız,federasyonlarımız da günlük,haftalık veya dönemsel düzenlemelerin hakikaten ilerletilmesinden sorumlu. 16 milyon kişiye spor yaptırmak ve sporumuza yeni yıldızlar kazandırmak adına belediyemizin birimlerine farklı sorumluluklar düşmektedir. Bugün olimpiyatlara ulusal grup olarak kabul edilen sizler için destek ve kolaylaştırıcı olacak, olimpiyat hedefimize odaklanarak her birime temel olacak ve herkesin işini kolaylaştıracak” dedi.

“ÇALIŞMA GRUBUMUZUN DENEYİMİ DİYALOGUMUZDA ÖNEMLİ OLACAK”

İkinci maddenin Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin son yıllarda kriterlerinde yaptığı değişiklikle belirlendiğini kaydeden İmamoğlu, “Eski sistemde birçok aday şehir çalışıyordu ve rekabetçi bir anlayış öne çıkıyordu. Sevgili Thomas Bach’ın vizyonu ile bu zorlayıcı ve yıpratıcı yöntemler değişti. Şimdi adaylıkta öne çıkan en önemli gerçek; diyalog. Çalışma grubumuzun görev tanımındaki ikinci madde ise diyalog olacak” diye konuştu. Yıllardır akademik alanda yer alan ve maçlarda görev alan İmamoğlu, “Grubumuzun her bir üyesinin kendi alanında engin ulusal ve uluslararası tecrübesi, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin bağladığı diyaloğu sağlamak bizim için önemli olacaktır. büyük önem.”

“EN AKTİF GRUPLARDAN BİRİ OLACAK”

Yol haritalarındaki üçüncü ve dördüncü unsurun sırasıyla bağlantı ve projelendirme olacağını belirten İmamoğlu, şöyle konuştu:

“2036 Olimpiyat adaylığını çalışma kümemiz ve İBB’mizin ilgili kurumlarıyla birlikte hedef koyduk. Ancak daha önceki konuşmalarımda da belirttiğim gibi sizinle bir görüşmeye geldiğimde; Bu adaylık son hedef değil, İstanbul’da 16 milyon insanı sporla tanıştırmak için bir vesiledir. Olimpiyat ideolojisini geniş kitlelere yaymak için çok işimiz olacak. Dolayısıyla hedefimizi sadece 2036 olarak görmüyoruz. Stratejimize daha geniş bir perspektiften yaklaştık ve kümelenmemizi önümüzdeki yıllarda yapılacak düzenlemeler için etkin çalışmalar yapacak şekilde konumlandırdık. adaylık süreci Kümelenmemiz sadece bir organizasyona odaklanmakla kalmayacak, tüm olimpiyat organizasyonuna, çalışmasına ve ideolojisine katkı sağlayacaktır. İstanbul 2036 Olimpiyat Çalışma Kümemiz, kendilerine sağladığımız kalıcı İstanbul Olimpiyat Ofisi grubu ile farklı imkanlarla hızlı bir şekilde çalışmalarına başlayacak. İstanbul Planlama Ajansımız, ilgili genel sekreter yardımcımız, Spor İstanbul ve İBB Spor Kulübü’nün katkılarıyla en etkili kümelerden biri olacak.”

YAVUZ KOCAÖMER anıldı

İmamoğlu yaptığı konuşmada, geçen hafta hayatını kaybeden Türk spor dünyasının kıymetli isimlerinden Yavuz Kocaömer’i de unutmayarak, “Ömrünü sporun gelişimine adamış değerli büyüğümüz Yavuz Kocaömer’i rahmetle anıyorum. Ülkemizde paralimpik sporlar. Kendisine Allah’tan rahmet, ayrıca spor camiamız başta olmak üzere tüm sevenlerine başsağlığı ve sabırlar diliyorum. Türk ve dünya sporu çok önemli bir değeri kaybetti. Millet ve spor camiası olarak hepimiz çok üzgünüz.” İstanbul Olimpiyat Ofisi’nin kapılarının, hedeflerine katkı sağlamak isteyen herkese ve spor dünyasının her bileşenine açık olduğunu vurgulayan İmamoğlu, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“OFAMIZ SADECE TAŞ VE TUĞLADAN DEĞERLENDİRİLMEYECEKTİR”

“Ülkemizde olimpiyatların ve sporun öncülerinden Sinan Erdem’in sık sık alıntıladığım sözlerinde olduğu gibi; Ofisimiz sadece taş ve tuğla olmayacak. Olimpiyatların, sporun, hareket odaklı bir yaşamın, insanlığa ve spora dair en keyifli bilgi, fikir ve duyguların paylaşıldığı bir merkez oluşturmayı hedefliyoruz. Belediyemizin spor kurumları ve diğer birimleri ile değerli çalışmalara imza atacaktır. Kadın üyelerimizin ve genç profesyonellerimizin ağırlıkta olduğu kümemiz olimpiyat odaklı yaptığımız tüm çalışmalara katkı sağlayacaktır. Sportif anlamda bir ‘Rüya Takım’ı ortaya koyduğumuzu düşünüyorum. Kendilerine olimpiyat hayallerimize ve hedeflerimize ulaşma yolunda bol şans diliyorum.”

İmamoğlu’nun konuşmasının ardından konuşan Olimpik Çalışma Grubu üyeleri, İstanbul’un “2036 Olimpiyatları” gezisine ilişkin görüşlerini paylaştı. Tanışma toplantısı; CHP İstanbul Milletvekilleri Gökan Zeybek, Turan Aydoğan, İBB bürokratları, İBB Spor Kulübü sporcuları ve spor medyasının önemli isimleri de katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu