Haber

Rize İdare Mahkemesi, Cengiz İnşaat’ın İkizdere’deki Ceviz Bazalt Ocağı Projesine ilişkin davada keşif ve bilirkişi incelemesi yapılmasına karar verdi.

GENÇAĞA KARAFAZLI

rizeİdare Mahkemesi, Cengiz İnşaat İkizdere ‘de Cevizlik Bazalt Ocağı Projesi ile ilgili ‘ÇED gerekli değildir’ kararının iptali istemiyle açılan davada keşif ve bilirkişi incelemesi yapılmasına karar verildi. Avukat Yakup Şekip Okumuşoğlu, mahkeme süreci devam ederken taş ocağının bittiğine dikkat çekerek, “İşin özüne baktığınız zaman iş bitti, ana ağladı, dağ gitti. Bu saatten sonra. , derseniz burası harap, zarar zayi olmuştur. Burada tartışılması gereken yargının bu işlevsizliğidir” dedi.

rizeIdare mahkemesi, İkizdereCengiz İnşaat’ın 2011 yılında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Trabzon Bölge Müdürlüğü tarafından işletilmesi planlanan Cevizlik Bazalt Ocağı Projesi’ne ilişkin “ÇED gerekli değildir” kararının iptali için Rize Valiliği’ne açılan davada Cevizlik ve Gürdere köylerinde, 4 Temmuz’da bilirkişi incelemesi yapılmasına karar verildi.

“BİLİM KURULU İNCELEMESİNİ 60 GÜN İÇİNDE MAHKEMEYE SUNACAK”

Mahkeme kararında, “Rize ili, İkizdere ilçesi, Cevizlik ve Gürdere köylerinde yapılması planlanan ‘Bazalt Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi’ projesi ile ilgili olarak çevreye olan etkilerinin ilgili mevzuata göre kabul edilebilir düzeyde olup olmadığı değerlendirilmiştir. mevzuat ve bilimsel dayanaklar neticesinde alınacak tedbirler, burada yapılacak faaliyet ve kurulacak kırma eleme tesisinin niteliği göz önünde bulundurularak (2) bilirkişi raporunun ( Ayrıca CD ortamına aktarılan) belgede yer alan bilgi ve belgeler ile tarafların iddia ve savunmaları dikkate alınarak hazırlanacak olan (60) gün içinde mahkememize sevk edilecektir.’ denildi.

“İŞ BİTTİ ÇOK KORKUNÇ OLDU DESEN NE OLACAK”

Konuyla ilgili açıklama yapan Avukat Yakup Şekip Okumuşoğlu, şunları söyledi:

“Bilirkişi oluştursan ne olur taş ocağı biter. Uygulamada yargı süreci devam ediyor. Danıştay Rize İdare Mahkemesi’nin kararını bozunca, değerlendirmelerin yanlış olduğu noktasındaki değerlendirmeler bozuldu.” uzmanlar tarafsız davranmadı, tarafsız ve bağımsız uzmanlar tarafından yeniden incelenmesi için bir süreç şimdi bununla uğraşıyor.Ama işin özüne baktığımızda iş bitti, anne ağladı, anne ağladı derse ne olacak? dağ zirvesi gitmiş, bu saatten sonra harap olmuş, ne dağınıklık, ne olacak.

“BU DAVA BİZİM ONUR DAVAMIZDIR”

Bu davanın sonuna kadar takipçisi olacağız ama artık harap olan bu tabiat parçasından sonra bu yargının lehimize veya aleyhimize kararı ne olursa olsun yargı sürecinin devam edip etmeyeceğinin tartışılmasını istiyorum. geçerli olsun ya da olmasın. Sadece benim değil, tüm dünyanın tartışmasını istiyorum. Bu ülkede yargı böyle işlevsiz bir durumda. Bu davanın takipçisi olmaya devam edeceğiz, evet bu bizim namus davamız olduğu için yapıyoruz. Orada bir iddiamız var. Yani birisi geliyor ve insanların arazisine çarpıyor. Ondan sonra acele kamulaştırma yapar. İnsanların topraklarını alıyor, insanların yaşam alanlarına oturuyor, kirletiyor, parasını kazanıyor. Biz de dava açıyoruz. Yani burada kimsenin ulaşmak istediği amaca ulaşamadığı bir sonuçla sonuçlanacak.”

Kaynak: ANKA / Güncel

sogut-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu