Teknoloji

AB Hukuku Tarayıcı Konusunda Apple’a Baskı Yapıyor

Apple, Avrupa Birliği’ndeki Dijital Hizmetler Yasası nedeniyle yazılım ekosisteminde değişiklikler yapmak zorunda kaldı. AB’deki iOS kullanıcıları, Chrome ve Firefox gibi tarayıcı motorlarının Safari gibi daha sorunsuz çalışacağını duyurdu. Yani Apple’ın iOS’taki tarayıcıları, Safari ve diğer tarayıcılara da güç veren WebKit tarayıcı motoruyla sınırlı kalmayacak.

AB’deki Diğer Tarayıcıları da Kullanabilirsiniz

iOS 17.4 ile birlikte Apple’ın taşınabilir cihazlarındaki tarayıcı motorlarına yaklaşımı da bu yeni güncellemeyle değişecek gibi görünüyor. AB’deki iOS kullanıcıları, WebKit sınırlamaları nedeniyle daha önce iOS’ta düzgün çalışmayan Chrome ve Firefox gibi diğer tarayıcıları da kullanabilecek. Ancak dünyanın geri kalanı WebKit ve Safari kullanmaya zorlanmaya devam edecek.

Şirket ayrıca devreye alacağı tarayıcı motorlarının kullanıcı deneyimini, sistem performansını ve pil ömrünü olumsuz etkileyebileceğine dair açıklamalarda bulundu.

Alternatif tarayıcılar için Apple, kullanıcılardan yetki isteyecek. Geliştiricilerin, Geçiş Anahtarları ve çoklu işleme gibi özellikler de dahil olmak üzere belirli kriterleri karşılaması gerekecek. Apple gizlilik ve güvenlik önlemlerine önem veriyor. Şirketin bu değişikliği kendi isteğiyle değil kanunen yapmak zorunda olduğunu belirtelim. Bu değişiklik şimdilik AB ile sınırlı ancak gelecekte diğer ülkelerde de uygulanıp uygulanmayacağı henüz bilinmiyor.

manyas-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu